-->

Ertuğrul Gazi'nin Oğlu Savcı Bey Kimdir?


Ertuğrul Gazi'nin Oğlu Savcı Bey Kimdir?

Savcı Bey, Kayı Boyu beyi Ertuğrul Gazi'nin 2. büyük oğludur. Gündüz Bey'in kardeşi Osman Gazi'nin ağabeyidir.


Domaniç Savaşı

Ertuğrul Bey'in idaresindeki Kayıhanlılar 13. yüzyılın ikinci çeyreğinde Söğüt ve Domaniç civarına yerleşmişlerdi. Bundan rahatsız olan Bizans İmparatorluğu bölge tekfurlarına Kayıhanlılar'ı oradan kaldırmak, Domaniç ve Söğüt'ü geri almak için emir verdi. Bizans orduları İnegöl'den hareket geçti. Domaniç dağını aştı ve Çarşamba yaylasındaki Kayıhanlılar'a saldırdı.

Bizans orduları ve Kayılar Domaniç İkizce'de karşı karşıya geldi. Savaşın sonunda Birleşik Bizans ordusu bozguna uğratıldı. Ancak Ertuğrul Beyi oğlu Saru Batu Savcı Bey şehit düştü. Düşman tarafındansa Karacahisar tekfurunun kardeşi ve ordu komutanı olan Kalanoz ve pek çok önemli kimseler öldürüldü sağ kalanlar ise kaçtı.

Domaniç İkizce Şehitliği

Saru Batu Savcı Bey'in mezarı İkizce mevkiindeki çam koruluk içindedir. Saru Batu Savcı Bey'in şehadetini anmak için ''Dede Günü'' olarak adlandırılan bir tören organize ediliyordu. 1999 senesine kadar bu organizeyi gönüllü insanlar üstlendi. 1999 yılından sonra muhtar, ihtiyar heyeti ve sivil toplum kuruluşları bu törenleri organize ederek daha da geniş kapsamlı ve düzenli bir şölen haline getirmişlerdir.

Bu etkinlik her yıl Ağustos'un son pazarında Domaniç ilçesinin Karaköy köyünde geleneksel olarak Saru Batu Savcı Bey'i anma törenleri düzenlemektedir. Savcı Bey'in şehadetinin üzerinden 730 yıl geçti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

12 Misleading Images That Are Very Different From What They Seem To Be

Walnut That Appears Like Chewbacca Keep in mind Chewbacca, the wookie from Star Wars? Properly he was a warrior from the planet Kashyyyk ...

Translate