-->

Baklava Kaç Dakikada Pişer?

Baklava yapmak mutfakta usta bayanların elinden çıkan en lezzetli tatlardan biridir. Baklavanın inceci açılması kadar, pişirilmesi ve şerbetinin hazırlanması detayları da, baklavanın lezzetli olmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle ideal ev baklavası görünümünde olması için baklavanın yeteri kadar fırında pişirilerek kızarması gerekir. Yaklaşık 200 derece fırında sürekli kontrol edilerek pişirilmesi gereken baklava, istenilen renge gelince fırından çıkarılmalıdır.


Fırında Ev Baklavası Kaç Dakikada Pişer?

Özel günlerde ve bayramlarda özenilerek yapılan baklavanın pişirilmesi de hazırlık aşaması kadar özen gerektiren bir konudur. Küçük bir dalgınlıkta hemen yanmaya müsait olan baklava hamurunun sürekli kontrol edilerek pişirilmesi gerekir. Ayrıca şerbeti ile de hazırlanma süresi uzayan baklava için, şerbet hazırlama süre de, yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Şerbetin ideal kıvamına ulaşıp ulaşmadığını anlamak içinde, kaşıkla şerbetin sürekli karıştırılması ve küçük bir kâse de kıvamına bakılması gerekir. Baklava yaparken bazı püf noktalarına dikkat edildiğinde, hazırlara taş çıkaran nitelikte bir baklava yapmak oldukça kolaydır. Baklava hamurunun inceliği ve pişirme süresi gibi detaylara dikkat edildiğinde, baklava her bayanın rahatlıkla yapabileceği tatlılardan biridir.

Baklava Pişirmenin Püf Noktaları

Lezzetli baklavaların ortak noktalarından biri olan tereyağı kullanılarak pişirilmesi, baklavanın daha çıtır olmasını ve ağızda dağılmasını sağlamaktadır. Yaklaşık 45 dakikada pişebilen baklava, şerbeti dökülmeden önce mutlaka soğumaya bırakılmalıdır. Bu sayede ilk sıcağı ile şerbeti ile buluşmayan baklavanın ideal kıtırlıkta olması sağlanabilir. Aynı zamanda kullanılan her malzemenin kaliteli ve taze olduğundan emin olmak, lezzetli bir baklava yapabilmenin ilk kurallarından biridir. Ayrıca hazırlanan şerbetin baklava pişip soğuduktan sonra sıcak olarak baklava üzerine dökülmesi gerekmektedir. Kullanılan fırının ayarına göre 45 dakikada istenilen renge ulaşmayan baklavanın, doğru renkte pişmesi için altın rengine yakın bir rengi alması beklenmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öne Çıkan Yayın

12 Misleading Images That Are Very Different From What They Seem To Be

Walnut That Appears Like Chewbacca Keep in mind Chewbacca, the wookie from Star Wars? Properly he was a warrior from the planet Kashyyyk ...

Translate